Delaware Power Team Rankings (4/20 Update)

This content requires a MileSplit Pro plan.
Join Now and select any plan for instant access!

MileSplit Pro
Join Now

All-Delaware Boys Power Team Rankings

Calculated as of April 20, 2017

These rankings were calculated by scoring the rankings as a meet. We took the individual rankings and relay rankings and scored them as a normal meet: 10-8-6-5-4-3-2-1.

1.Alexis I. DuPont High School76
Jonathon Bailey (HJ 4.5 + LJ 9 = 13.5)
Jy'aire Johnson (110H 1 + 300H 1 = 2)
Leroy Lynch (PV 0.5 = 0.5)
Lewis Kungu (100m 8 + 200m 8 + 400m 8 = 24)
Lexington Johnson (110H 8 + 300H 2 = 10)
Relay Team (6)
Shemar Parker (110H 3 + 300H 5 + D 2 + PV 10 = 20)
2.Salesianum School74
Adam Tulibacki (200m 2 + 400m 6 = 8)
Brett Henshy (HJ 1.5 = 1.5)
Charles Klous (PV 5.75 = 5.75)
Dan Concha (100m 4 = 4)
George Steinhoff (1600m 1 + 3200m 10 = 11)
Justin Doran (D 1 + S 1 = 2)
Lucien Peach (3200m 6 + 800m 1 = 7)
Malafa Mase (HJ 1.5 = 1.5)
Mason Steltz (HJ 4.5 = 4.5)
Patrick Klous (PV 5.75 = 5.75)
Relay Team (5)
Ryan Scully (D 10 = 10)
Sean Banko (3200m 8 = 8)
3.Polytech High School42
Anwar Dyer (200m 3 = 3)
Azel Foster (110H 5 = 5)
Donell Hooker (PV 3 = 3)
Joshua Gayle (D 6 = 6)
Relay Team (16)
Troy Nixon (HJ 9 = 9)
4.Smyrna High School40.5
Derrick Brinney (110H 4 = 4)
Elijah Taylor (S 6 = 6)
Kareem Ekanem (TJ 6 = 6)
Nolan Rutherford (D 4 + S 2 = 6)
Ron Jackson (TJ 1 = 1)
Tosin Ibironke (1600m 8 + 3200m 3 = 11)
Ty-Key Moore (S 4 = 4)
Zion Cole (LJ 2.5 = 2.5)
5.Howard Tech High School38
Amod John (S 3 = 3)
Edwin Rosembert (200m 6 + 400m 10 = 16)
Julian Brown (300H 6 = 6)
Relay Team (13)
6.Tatnall37
Brendan Balthis (1600m 10 + 800m 5 = 15)
Joseph Cintavey (3200m 5 = 5)
Max Hardin (1600m 2 + 800m 3 = 5)
Napoleon Hernandez (800m 8 = 8)
Nicholas Garrett (3200m 2 = 2)
Relay Team (2)
6.Caesar Rodney High School37
Dayvhantae McDonald (100m 10 = 10)
Forrest Booker (TJ 3 = 3)
Johnathan Epstein (1600m 3 = 3)
Joseph Williams (S 10 = 10)
Relay Team (8)
Sequann Daniels (300H 3 = 3)
8.Appoquinimink High School36
Akeem Miller (200m 5 = 5)
Derek Thompson (100m 2 = 2)
Rasul Scott (LJ 5 = 5)
Savion Field (110H 2 = 2)
Tre Johnson (LJ 1 + TJ 10 = 11)
Vail Freed (1600m 5 + 800m 6 = 11)
9.Dover High School33
Jonathan Waters (300H 4 = 4)
Relay Team (21)
Tayshaun Chisolm (300H 8 = 8)
10.Caravel Academy31
Austyn Hamilton (1600m 4 + 800m 10 = 14)
Jacob Puharic (3200m 1 = 1)
Nathan Phillips (D 5 = 5)
Relay Team (7)
Zandrew Bowe (400m 4 = 4)
11.Lake Forest High School29
Cameron Lewis (D 3 + S 8 = 11)
Isaiah Morris (HJ 4.5 + LJ 4 + TJ 2 = 10.5)
Javonte Freeman (110H 6 = 6)
Relay Team (1.5)
12.William Penn High School26
KeShawn Dennis (100m 3 = 3)
Mike Mills (100m 6 = 6)
Miles Duncan (LJ 9 + TJ 8 = 17)
13.St. Georges Tech25
Daivyne Bailey (PV 2 = 2)
Elijah Wilson (HJ 9 = 9)
Isaiah Bodie (100m 5 = 5)
Micah Crozier (PV 0.5 = 0.5)
Voshon Wharton (HJ 4.5 = 4.5)
Zakhi McCray (TJ 4 = 4)
14.Charter School of Wilmington22.25
Ben Snyder (1600m 6 = 6)
Eric Hendrixson (PV 5.75 = 5.75)
Relay Team (8)
Robert Hite (LJ 2.5 = 2.5)
15.McKean (Thomas) High School20
Ryan Thompson (110H 10 + 300H 10 = 20)
16.Sussex Technical High School12.25
Matt Schrock (PV 5.75 = 5.75)
Nolan Lamontagne (S 5 = 5)
Relay Team (1.5)
17.Sussex Central High School12
Dijon Hull (D 8 = 8)
Relay Team (4)
18.Christiana High School11
Ishmael Smith (400m 3 = 3)
Relay Team (8)
18.Mount Pleasant High School11
Malachi Davis (LJ 6 + TJ 5 = 11)
18.Glasgow11
Keishawn Jones (200m 1 = 1)
Martise Younger (200m 10 = 10)
21.Newark Charter10
Chris Phillips (400m 1 = 1)
Relay Team (9)
22.Newark High School8
Demario Morgan (200m 4 + 400m 2 = 6)
Gregory Biddle (800m 2 = 2)
22.Delaware Military Academy8
Matt Kitto (800m 4 = 4)
Relay Team (4)
24.Middletown High School5
Andre Flood (400m 5 = 5)
25.Wilmington Friends4
Connor Nisbet (3200m 4 = 4)
26.Delcastle High School3
Relay Team (3)
27.Brandywine High School1
Clinton Brown (100m 1 = 1)


Comments