Elite Performances
49 performances met the MileSplit US Second Team standard.
HS Girls | Mark | Athlete | Team |
---|---|---|---|
100 Meter Hurdles Finals | 14.55 | Jia Anderson | Padua Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:02.21 | Elizabeth Bader | Padua Academy |
1600 Meter Run Finals | 5:10.90 | Alaina McGonigle | Ursuline Academy |
200 Meter Dash Finals | 24.87 | Anaeja Ferrell | St. Georges Tech |
300 Meter Hurdles Finals | 45.29 | Sophia Gulotti | Charter School of Wilmington |
3200 Meter Run Finals | 11:10.38 | Anna Pryor | Ursuline Academy |
3200 Meter Run Finals | 11:14.95 | Anna Cleary | Padua Academy |
400 Meter Dash Finals | 56.81 | Kayla Moody | Appoquinimink High School |
400 Meter Dash Finals | 57.87 | Kimmi Woods | Tatnall |
4x100 Meter Relay Finals | 47.99 | Relay Team | Smyrna High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.38 | Relay Team | Smyrna High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:41.89 | Relay Team | St. Georges Tech |
4x800 Meter Relay Finals | 9:22.56 | Relay Team | Padua Academy |
4x800 Meter Relay Finals | 9:30.57 | Relay Team | Smyrna High School |
800 Meter Run Finals | 2:11.56 | Jalissa Emmens | Delcastle High School |
800 Meter Run Finals | 2:16.63 | Emily Rzucidlo | Ursuline Academy |
800 Meter Run Finals | 2:17.30 | Judy Mclaughlin | Padua Academy |
800 Meter Run Finals | 2:17.78 | Elena Bocchetti | Padua Academy |
800 Meter Run Finals | 2:19.68 | Lainey Teklits | Tatnall |
High Jump Finals | 5-5 | Abigail Kates | Archmere Academy |
Long Jump Finals | 18-5.75 | Destiny Bailey-Perkins | Caesar Rodney High School |
Pole Vault Finals | 11-9 | Erin Kelleher | Padua Academy |
Shot Put Finals | 37-3.5 | Ja'Lynn Pugh | Smyrna High School |
Shot Put Finals | 39-9 | Korryn Braxton-Young | Hodgson Vo-Tech |
Shot Put Finals | 41-1 | Chioma Njoku | Padua Academy |
Triple Jump Finals | 37-1.5 | Casey Talamini-Kelemen | Polytech High School |
Triple Jump Finals | 37-1.75 | Kendall Jackson | St. Georges Tech |
Triple Jump Finals | 37-8 | Destiny Bailey-Perkins | Caesar Rodney High School |
HS Boys | Mark | Athlete | Team |
110 Meter Hurdles Finals | 14.00 | Brahmir Vick | Middletown High School |
110 Meter Hurdles Finals | 14.20 | Leon Jett | Caesar Rodney High School |
1600 Meter Run Finals | 4:22.13 | Austyn Hamilton | Caravel Academy |
200 Meter Dash Finals | 21.84 | Bryce Pepukayi | Middletown High School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.01 | Leon Jett | Caesar Rodney High School |
300 Meter Hurdles Finals | 39.04 | Isaiah Kelsey | Howard Tech High School |
3200 Meter Run Finals | 9:17.34 | Andrew Avila | Charter School of Wilmington |
3200 Meter Run Finals | 9:27.75 | Connor Nisbet | Wilmington Friends |
3200 Meter Run Finals | 9:28.26 | Aidan Higley | Salesianum School |
400 Meter Dash Finals | 49.14 | Shane Massey | Lake Forest High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:27.97 | Relay Team | Sussex Central High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.02 | Relay Team | Alexis I. DuPont High School |
4x200 Meter Relay Finals | 1:29.09 | Relay Team | Caesar Rodney High School |
4x800 Meter Relay Finals | 7:55.01 | Relay Team | Salesianum School |
800 Meter Run Finals | 1:51.91 | Chris Brown | Charter School of Wilmington |
800 Meter Run Finals | 1:52.41 | Napoleon Hernandez | Tatnall |
800 Meter Run Finals | 1:53.05 | Nathanael Guy | Dover High School |
Discus Finals | 150-0 | Jordan Cheaton | St. Georges Tech |
Discus Finals | 150-1 | Braden Young | Smyrna High School |
High Jump Finals | 6-8 | Elijah Wilson | Middletown High School |
Triple Jump Finals | 45-8.25 | DeShaun Dawkins | Hodgson Vo-Tech |